Srpen 2012

•Křídla• Když na zádech máte květ•

6. srpna 2012 v 13:24 | An |  Knihy
Autorka: Aprilynne Pikeová
Originál: Wings, 2009
Série: Křídla/ Wings
Překlad: Alena Amchová
Nakladatelství: Fortuna Libri, 2011


Laurel byla celý svůj život zvyklá na klid svého domova a přírodu, která obklopovala jejich malý domek. Nyní se ovšem díky snu jejího tatínka - vlastnit knihkupectví - přestěhovali do většího města, byť je jejich nový domek snad ještě menší, než ten předešlý. Pro Laurel se však v životě naskýtá ještě jiná změna a to je střední škola. Na rozdíl od svých spolužáků se Laurel dříve učila doma a třída plná studentů, je pro ni něco naprosto nového.

Nový dům, noví lidé - jednomu by z toho šla hlava kolem. Pak ji ovšem podá pomocnou ruku David, který se stane jejím záchytným bodem v tomto matoucím čase. Není to však jen škola, čemu musí Laurel čelit. Začne totiž postupně zjišťovat, že je v mnoha ohledech jiná - divná? Nebo snad neobyčejná? A jak by se měl člověk zachovat, pokud by mu na zádech vykvetla křídla, pokud je Laurel tedy vůbec člověk...
Autorka s rozhodla vytvořit příběh, který čtenáře seznamuje s neobyčejnými stvořeními, a to vílami. Do příběhů o vílách se autoři nepouštějí moc často. A má-li se víla pohybovat se světě lidí, musí tak i vypadat.

Laurel vykulila oči a uchváceně zírala
na bledé věci na svých zádech.
Byly děsivě krásné- příliž krásné, než aby se daly popsat slovy.
Znovu se otočila k zrdcadlu. Nemohla odpoutat pohled od okvětních lístků, které se jí vznášely vedle hlavy.
Vypadaly skoro jako křídla.


Dívka se pokouší vyrovnat s tím, že se na jejích zádech vznáší věc, která vypadá jako křídla. Celý děj se seznamuje s tím, kdo vlastně je. Autorka to však vzala na mě v moc velkém poklidu. Proto některé pasáže jsou celkem ne- nudné ale spíš bez šťávy, prostě si tou pasáží jen tak proplouváte.

Ze stylu psaní jde celkem snadno vytušit, co se v další okamžik stane a to je zrovna u této knihy strašná škoda.
Ale na druhou stranu originalita této knihy se nedá popřít.

Popsání florů a florel je neobvyklé a neobyčejné, svým způsobem promyšlené. Některé aspekty mi přišly zábavné a svým způsobem šíleně geniální. Autorka sází na to nás co nejvíce překvapovat a zatáhnout do děje skrz postavy a její neobyčejné florely.

Ani tady se příběh nevyhl zaláskovanému trojúhelníku. Vztah mezi Laurel a Davidem mi částmi připadal umělý, až moc strojený. Naopak Tamaniho jsem si zamilovala. Má dobrý charakter a velký podíl na tom bude mít jeho slovník. Vždycky mě dokázal rozesmát.

Tam je sám prudce vtipný a je těžké si ho nezamilovat.

Tamani se předklonil. "Laurel, tohle je hrozně důležité. Nemůžeš maminku nechat, aby to prodala."
"Proč ne?"
"Za prvé proto, že tu bydlím. Moc by se mi nelíbilo být houmlesák..." str. 163

Pobavilo mě i zvláštní proplétání kultur a literárních dílek.
První věc, co mě přiměla koupit si knížku byla obálka. Která je opravdu krásná. Jde vidět, že je propracovaná, není moc přeplácaná a ani holá.
Ale i přes vyjímky mě kniha celkem nadchla. Dobře se čte a nemusíte se zastavovat kvůly tomu, že jste něco nepochopily. Zařadila bych ji mezi své oblíbené a mám ji ne jednou přečtenou.
Kniha se nehodí pro ty, co hledají akci a napětí, které v ději často chybí.

Knižní trailer


•Souhrn

5. srpna 2012 v 14:19 | An |  Fotím

I když mám nový blog, nechtěla jsem se vzdát fotek, které se mi opravdu povedly. Proto sem dávam ty, na které jsem nejvíc ,,pyšná".
Doufám, že se dostají obdivu jako u předchozího blogu.

Kliknutím na obrázek se fotka ukáže v plné velikosti.